Historikk

ARTISTS 1995  –  2017
Main program Street program : Workshops, seminars, conferences :
Norway
Baktruppen (’01) 12+ (’97) Alex Byrne, uk  (’03)
BAL Teatret (’03) Aldebaran (07,08,09,10,15,17 ) Amiel Cayo, pe (15)
Bing & Bang Prod (03) Automatteatret (’03) Amy Rose, usa  (’99)
Boreas (’97) Christer Pettersen (’97) Andreas Diesen (’97)
Cirka Teater (’98, ’04, ’11) Cirkus in Extensio (’02,’03,’04, ’05) Anna Zubrzycka/Gregorz Bral, pl  (’95, ’02)
Cirkus Sibylla (’09) Cirkus Sibylla (’95, ’96, ’00, ’09,’16) Ass. Armar, ar  (’99)
Cirkus Xanti (’07) De 4 seniorer (’03) Baktruppen v/Øyvind Berg (’97)
Danseteater DEE (’08, ’09) Dybwikdans (’06, ’07) Brigitte Cirla, f  (’03)
De Utvalgte (’06) Eisbein (’00) Burnt Out Punks, s  (’10)
Emil Johnsen (’17) Enstra (’12)  Christian Taguet, f  (’00)
Enstad & Nilseng (’08) En serie hendelser (’11) Claudia Contin/Ferruccio Merisi, it  (’04)
Eskil Rønningsbakken (’05) Essayd (’07) Cristina Castrillo, ar  (’02)
Fabula rasa (05, 08) Figurteater Sjurium (’99)  Cirkus Cirkör, s  (’10)
Frikar (’12, ’13) Fjørtoft Kulturprod (’17) Cirkus Xanti (’07)
Grenland Friteater (’95 – ’17) Flørt (’00) Claudia Contin/Ferrucio Merisi, it (’04)
Grusomhetens Teater (’03, ’05) Folkets Overvåkingstjeneste (’00) Companhia do Chapito, p  (’10)
Høyskolen i Nord-Trøndelag (’08) Fratelli Gammelini (’15) De Utvalgte (’97, ’06))
Håkan Islinger (’99) Fredrik Hossmann (’95) Dijana Milosevic, ser  (’03)
Hålogaland Teater (’00, ’10) Fremmed Firma (’12, ’14, ’15) Erling Fossen (’04)
Jo Strømgren (05, 06, 08, 09,  13) Gjøglerorkesteret (’99) Eugenio Barba, dk  (’99, ’12)
Kabinettet Teaterprod (’99) Glue (’00) Finn Iunker (’07)
Kate Pendry (’17) Grenland Friteater Gabriela Bianco, ar  (’99)
KiSaCo (’01) Gruvekompaniet (’03) Hålogaland Teater v/Sigmund Sæverud (’97)
Klovnen Knut (’95) Hesteskoen Sang & Musikk (16,17) Ingemar Lindh, it  (’96, ’97)
Lars Sørbø (’95, ’99) José Lopez (’09, ’10) Institutet för Scenkonst, it  (’98)
Linedanserne (’01) Klovnen Knut (’95, ’99, ’00, ’05, ’08) Jo Strømgren (’05, ’08)
MoB Produksjoner (’06) Klovnen Timjan (’97) Kate Pendry, uk  (’03)
Månefjes Prod. (’98) Macabaret (’98) Kitt Johnson, dk  (’06)
NIE (’03, ’07, ’09, ’15, ’17) Newskool Danseskole (’11) Kjartan Fløgstad (’00)
Passage Nord (’99) Nils m/skills (’05) Kjetil Bang Hansen (’97)
Peerinor Prod (’03) Nummen Safari (’13) Kristian Seltun (’07)
Petrusjka Teater (’05) One Trick Pony (’12) Leo Bassi, esp  (’02, ’05, ’11, ’15)
Porsgrunn Festivalteater (’03) Oslo Kaféteater (’03) Leris Colombaioni, it  (’06)
POS Theatre Company (’04, ’07) Pop Heads (’96) Ludvik Flaszen, pl  (’98)
Sagliocco  (97,00,02,05,08,09,10,11,15) Sirkunst (’12) Michel Crespin, f  (’07)
Selskap (’13) Skranglebein (’05) Miguel Rubio, peru  (’07)
Skuespillerkompaniet (’95) Skromlehjulet (’08) Odd Johan Fritzøe (’11, ’12)
Statsteatret (’13, ’14, ’16, 17) Stella Produksjoner (’02) Odin Teatret; Iben N Rasmussen (’12)
Stella Polaris (’95, ’99, ’02, ’05, ’09, ’16) Strømbrudd (’96) Odin Teatret; Torgeir Wethal, dk  (96, 97, 02)
Stig Henrik Hoff Prod. (’00) Teater Avvik (’12, ’16) Odin Teatret; Julia Varley (’12)
Studium Actoris (’98, ’00, ’11) Teater Fusentast (’98) Paolo Nani (’14)
Teatet Avvik (’15,’16) Teater Kalliope (’07, ’13) Perleporten, Cath Telle og Karl Hoff (’97)
Teater Friis (’96) Teater Prospero (’15) Rena Mirecka, pl  (’97)
Teater Fusentast (’99, ’04) Tobias Vik (’15, ’16, ’17) Sally Rodwell/Alan Brunton, nz  (’02)
Teater Ibsen (’97, ’03) Sally Rodwell/Deborah Hunt, nz  (’04)
Teater Joker (’96, ’98, ’01, ’04, ’14) Stuart Lynch, dk  (01,05,06,07,09,10,17)
Teater X (’96) Studio Teatret
Thomas Bye (’15)    v/Arne Thomas Olsen/Bartold Halle (’97)
Transiteatret (’07) Sverre Waage (’07)
Verk Produksjoner (’07, ’11) Teater Albatross, s  (’10)
Teater Prospero (’16) Teatro Due Mondi, it (’16)
The Magdalena Project (’98, ’06)
Denmark Tine Fossmo (’11, ’12)
Bornholms Teater (’11) Batida (’04) Tom Remlov, Lars Øyno, Kai Johnsen,
ByProxy (’16) Circostancia (’10)  Lars Vik, Rolf Sossna om Peer Gynt (’03)
Dramafronten (’17) Gugge (’06) Tor Arne Ursin (’11)
Hans Rønne (’95, ’01) Mugge (’05) Tramteatret v/Liv Aakvik (’97)
Hemningsløse Hemmeligheter (’99) Niels Poll (’04) Ulla Ryum, dk  (’99)
Kitt Johnson X-Act (’06) Out of Control (’00) Umami, es (’15)
Neander Teater (13) Sörensen (’02) Verdensteatret v/Lisbeth Bodd (’97)
Odin Teatret (’96, ’99, ’02, ’04, ’10, ’12) Teatret Om (’01) Wlodzimierz Staniewski, pl  (’98, ’08)
Paolo Nani Teater (96, 04, 12, 13, 14) The Joyful Juggler (’02, ’10) Yohann Flock, f  (’07)
Sceneworks (’17) The Loyal Club (’05) Zofia Kalinska, pl   (’96)
Stuart Lynch (’01, ’05, ’09, ’10) The Prof Idiot 01,02,05,10,15) Zygmunt Molik, pl  (’95, ’96, ’97)
Teatret Møllen (’97) Tincan Company (’15)
Teatro Sfera di Om (’98, ’04)
Sweden Concerts :
Awake Project (’12) Aha-Teatern (11, 12, 14, 15, 16 17) Bugge Wesseltoft m/Venner (’17)
Burnt Out Punks (’10, ’16) Burnt Out Punks (’07, ’10, 13) Cheb Hocine Orchestra (’04, ’15)
Cirkus Cirkör (’97, ’10, ’12) CirXone (’00) Corazon (’06)
Carl-Einar Häckner (’07) Teater Komandiva (’03) Chili Vanilla (’14)
David Erikssson (’16) The Mainstream (’17) Dan Fägerquist & Eldkvarn (s) (’03)
Dockteaterverkstan (’96, ’03) Duo Cofradia (cuba) (’05)
Institutet för Scenkonst (’96, ’98, ’03) Faela! (’11,  ’13)
Kesselofski & Fiske (96, 02, 03, 05, 08) Farmer’s Market (’02)
Löfberg & Grass Recycling (’07) Gard Nilssen Trio (’04)
Masthuggsteatern (’03) Gjertruds Sigøynerorkester (’01)
Pietruska/Hagnell (’98) Guttorm Guttormsens Orkester (’96, ’97, ’05)
Sotanäs Teaterateljé (’97) Harr & Hartberg (’16)
Teater Albatross (’98, ’04, ’10) Henning Sommerro (’17)
Teater Slava (’01, ’05) Hopalong Knut (’07)
Ida Kelarova Orkester (cz) (’98, ’00, ’03)
Illusion (’06)
Finland Katzenjammer (’08)
Mad in Finland (’16) Finsk Banan (’13) La Descarga (’96)
Ruohometsän Kansa (’02, ’03) La Sonora Cimarron (’08)
Sisu Sirkus (’17) New Tango Orquesta (s) (’06)
The Good Looking Jugglers (’05) Norsk Utflukt (’02)
Iceland Olafly (’12)
Kristjan Ingimarsson (’04) Ratataboo! (’04)
Ska’n’ska (s) (’10)
Austria Stigmata (’06)
Irrwisch (’12, ’13) Synne Sanden (’16)
Les Varios Mundi (’07) Tassili (’01, ’02, ’05, ’11)
Oskar (’10) Terry Lehns (’03)
Oskar & Strudel (’13) The Nightcats (s) (’97)
Tord Gustavsen & Synne Sanden (’17)
Belgium Transjoik (’05)
Circus Ronaldo (’04, ’06) Adrian Schwarzstein (’04, ’07, ’11) Trio Het (’01)
Karel (’05) Circo Ripopolo (’06, ’08) Tummel (’12)
OkidOk (’04) Les Sages Fous (’07) Urban Klezmer (’07)
The Primitives (’01) Mechanical Magician (’02) Valkyrien Allstars (’09)
Theater Tol (’07) Valravn (dk) (’10)
Teatro Pachuco (’13) Vera Bila & Kale (cz) (’03)
The Primitives (’09, ’14) Veteranorkesteret (’96, ’03)
ZMT Marimbaorkester (’17)
France Øysteins Tøffelfunkorkester (’04)
cirkVOST (13) Carnage Prod (’04) Øresund Klezmer Balkan Orkester (’14)
Cirque Baroque (’00) Cie Albedo (’02)
Cie de la Derniére Minute (’96) Cie du Bá Toulouse (’08)
Fiat Lux (’00) Cie Valets Bros (’00)
Galapiat Cirque (’16) Francois (’02)
Les Arts Sauts (’97) Les Bigbrozeurs (’02)
Les Cousin (’97) Vent d’Etoiles (’01)
Theatre du Mouvement (’08)
Transe Express (’99, ’04, ’06, ’14, ’15)
Treteaux du Coeur Volant (’98, ’00, ’03, ’11)
Voix Polyphoniques (’03)
Germany
cirkVOST (’13) Anita Bertolami (’16)
Familie Flöz (’09) BK Cie (’07)
Pan.Optikum (’07) Transfiguro (’12)
Scharlatan (’03) The greatest thing (’16)
 Wadokyo (’10)
Netherlands
Stuffed Puppet Theatre (’05) Babok (’08)
Ulrike Quade (’09) Circus Teater Vladimir (’07)
Etienne Borgers (’08)
Hot Club de Frank (’06)
Mr. Jules (’03)
Slampampers (’09)
Tolga Emilio Trio (’04)
Italy
Aringa e Verdurini (’95, ’96) eVenti Verticali (’09)
Colombaioni Clowns (’06) Franktastico (’11)
Institutet för Scenkonst (’96) Jordi International (’13)
Prof. Bustric (’98, ’15) Marco Neri & Luca regina (’12)
Teatro Tascabile di Bergamo (’01, ’06) Sebastiano Spinella (’16)
Teatro Due Mondi (’03, ’08, ’16)
Claudia Contin (’04)
Ireland
Shiva Grings (’11, ’14, ’16)
Spain
Circus Klezmer (’08) Hopballehus (’07)
Grupo Puja (’08, ’09, ’17) Jesus Rojo (’02)
Kulunka teatro (’12) Katakrak (’15)
Ponten Pie (’13) La Bella Tour (’16)
Leo Bassi (’02, ’05, ’11, ’15) Leandre & Claire (’04)
Xirriquiteula Teatre (’11) Leo Bassi (’02, ’11, ’15)
Xabian Larea (’08)
Xirriquiteula (’10)
Umami (’15)
Poland
Teatr Biuro Podrozy (’97, ’01) Studio Ruchu (’02)
Teatr Gardzienice (’98, ’08)
Teatr Osmego Dnia (’98)
Teatr Piesn Kozla (’99, ’02)
Portugal
Companhia do Chapito (’10, ’13) Pedro Tochas (’03)
Enaño (’05)
Serbia
DAH Teatar (’03, ’16)
Slovenia
Ljud Group (’11)
Switzerland
Anita Bertolani (’10, ’11, ’12, ’16)
Oscar & Strudel (’13)
UK
Alma Theatre (’95) a smith (’05, ’06)
Bash Street Theatre (’10) Bowjangles (’08)
Green Ginger (’98, ’99, ’02, ’06) Cloghoppers (’01, ’02, ’05, ’08)
Jill Greenhalgh/Mike Brookes (’98, ’04) Eddie Only (’11)
Kate Pendry (’03) Green Ginger (’02)
Natural Theatre (’99) Married Men (’06)
Max Normal (’99, ’02, ’06, ’12)
Ramschacklicious (’11, ’13, ’17))
The Cockney Orchestra (’10)
Tumble Circus (’09)
Russia
Derevo (’13) Alexei Merkushev (’08)
Moscow ExTheatre (’02) Clown Ante (’04)
Alexei Merkushev (’03)
Argentina
Teatro delle Radici (’02) Piky Potus (’15, ’16)
Goma (’16)
Victor Rubilar (’16)
Brasil
Denise Stoklos (’00, ’01) Biribinha (’08)
Seres de Luz (’08) Dan Marques (’14)
Lume (’01)
Seres de Luz (’08)
Teatro Anonimo (’08)
The Pambazos Broz (’17)
Canada
Les 7 doigts de la main (’14) Andreanne Thiboutot (’14)
Bam (’00)
Chalkmaster Dave (’03, ’04))
Les Dudes (’14)
Cuba
Duo Cofradia (’06)
Mexico
Violeta Luna (13)
Peru
Grupo Cultural Yuyachkani (07) Grupo Cultural Yuyachkani (07)
Amiel Cayo (’15)
Puerto Rica
Deborah Hunt (’04, ’11)
USA
Amy Rose (’99) Nakupelle (’01)
Double Edge Theatre (’15) NYC Players (’06)
Monica Hunken (’12, ’14) Pyros (’02, ’03, ’04))
Wakka Wakka (’09, ’14) Teatro Pachuco (’06)
The USA Break Dancers (’05)
Tom Piccard (’02)
Australia
Circa (’15) Katie Wright (’17)
New Zealand
Red Mole Theatre (’02) Lindsay Benner (’08)
Jo Randerson (’04) Peter Sweet (’05)
Sally Rodwell (’04) Steve London (’04)
Indonesia
Ati Sumiatin/Ruchiman Rachman (’97)
Nepal
Circus Kathmandu (’14)
Japan
Sublimit (’04)
Taiwan
Uhan Shii Theatre Group (05)
Jordan
Dafa Puppet Theatre (’15) Dafa Puppet Theatre (’17)
Tanzania
Basumba Art Group (’12)
Kenya
Crew Kenya (’10, ’11, ’12)